Başkale Belediyesi Resmi Web Sitesi çağrı merkezi - iletişim

BAŞKALE

BAŞKALE

BAŞKALE
 

Ekonomi

 

Başkale ilçesi halkının ana geçim kaynağı tarım ve hayvan yetiştiriciliğidir. Özellikle koyun beslenir. Büyükbaş hayvanlar da mevcuttur. Manda yetiştiren çiftçiler de bulunuyor. Gerek iç gerek dış pazarlara canlı hayvan satılır. Bitkisel üretim iklim şartları nedeniyle gelişmemiştir. Bundaki en önemli etmen bitkisel üretime elverişli toprakların çok az olması ve iklimin sertliğidir. Buğday, arpa ve patates en önemli ürünleridir. Bazı bölgelerde yonca, korunga, Nohut ve aspir de yetiştiriliyor.

37 Bin 1900 küçükbaş 11 Bin 500 büyükbaş 25 Bin 790 kıl keçisinin bulunduğu ilçede halkın çoğunluğunun geçim kaynağı hayvancılıktır. Toprakları geniş bir vadi halinde olan ilçenin Zap nehrinin ayaklarına yataklık etmesi ayrı bir özelliğidir. İlçemizin tarım alanı 35 Bin 534 hektardır.
Turizm

 

İlçemiz turizm bakımından zengindir. Türkiye'de 2 farklı yerde bulunan ve dünya harikaları arasına giren Peribacaları ve Travertenler bu güzel ilçemizde bulunmaktadır. Kapadokya’da bulunan Nevşehir Peribacaları ve Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan Pamukkale Travertenleri ’ne benzerliğiyle İlçemize bağlı Yavuzlar mahallesinde Peribacaları ve Dereiçi mahallesinde Başkale Travertenleri mevcuttur.

Bütün yerleri görebilmek için ayrı ayrı iki farklı yer gezmek yerine Başkale'de birbirine yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan peribacalarını ve travertenleri görmek mümkün. Bu doğal oluşumların turizme elverişli hale getirilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir. İlçemizde birçok bölgede sıcak su kaynakları bulunmakta olup, şifalı olan bu sular; egzama ve mantar gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Albayrak St. Bartelemous Kilisesi, Yanal (Soredêr) Kilisesi, Kelekom köprüsü, Pizan Kalesi, Seyyid Abdülhakim Arvasi Camii ve Medresesi gibi tarihi değerler de gezilecek görülecek yerler arasında yer alıyor. 

 

asd

Yeni Mahalle Hakkari Van Yolu No:205 PK:65600 Başkale / VAN

BAŞKALE BELEDİYESİ

0432

651 2034